Jak dobrać moc instalacji PV do możliwości już działającej instalacji energetycznej?
Na początek musimy wyjaśnić dwa pojęcia
Czym jest moc przyłączeniowa ?
Moc przyłączeniowa to parametr podawany w kilowatach (kW) informujący o największym zużyciu energii, jakie może wystąpić podczas użytkowania konkretnego sprzętu. Parametr ten uzależnia się od przewidywanej liczby i mocy zainstalowanych urządzeń elektrycznych np. Kuchenki elektryczne, podgrzewacze wody, elektryczna instalacja grzewcza. telewizory, lodówki itp. Sprzęty. Mając to wszystko i wiedząc jakiej mocy potrzebuje każdy sprzęty obliczamy, ile potrzebujemy mocy włączając wszystkie urządzenia -oczywiście w teorii.
Podczas dobierania instalacji fotowoltaicznej konieczne jest sprawdzenie czy instalacja nie jest większa niż moc przyłączeniowa. W przypadku gdy tak będzie, następnym krokiem jaki musimy wykonać to złożenie wniosku do operatora o zwiększenie mocy. Uwaga! – w takim przypadku operator nalicza dodatkową opłatę za przyłączenie.
Czym jest moc umowna?
Moc umowna jak twierdzi najpopularniejszy serwis udostępniający definicje to – moc czynna pobierana lub wprowadzana do sieci. Określona w umowie o świadczenie usług przesyłowych i dystrybucyjnych lub też w umowie o sprzedaż energii. Moc umowna może być określana w jednakowej wysokości na każdy miesiąc roku, którego dotyczy.
Mówiąc prościej , moc umowna określa, ile energii możemy pobierać w danej chwili. Zbyt wysoko założona wartość sprawi, że będziemy płacili założoną kwotę nawet jeśli w rzeczywistości nie zużywamy tej energii. Z kolei jeśli zbyt nisko określimy moc umowną może przekroczyć limit. Wiąże się to z nałożeniem kary – nawet w wysokości 10-krotności ceny nadwyżki.
Warto szukać porady doświadczonej firmy, która określi ile tak naprawde potrzebujemy aby po pierwsze nie narażać się na kary po drugie nie przepłacać. Biorąc pod uwagę że w tej drugiej opcji dostawy pobiera czysty zysk, wybór zewnętrznej firmy będzie o wiele lepszy. Szybciej uzyskamy informacje i będziemy mogli wnioskować o zmianę w umowie. Należy pamiętać że nie zawsze musimy zmieniać zasady umowy. Wahania w dostawie prądu są normalne i niekoniecznie wiążą się z tym z narażeniem na straty każdej ze stron. W warunkach domowych przed przekroczeniem mocy umownej chronią nas bezpieczniki. W dużych obiektach zamiast bezpieczników montuje się przekładniki prądowe, które pozwalają na przekroczenie maksymalnej mocy zamówionej, z tego tytułu dostawca energii pobiera dodatkowe opłaty.
Skoro wyjaśniliśmy sobie te dwa pojęcia pora odpowiedzieć na główne pytanie.
Jak dobrać moc instalacji PV?
W przypadku gdy moc planowanej instalacji fotowoltaicznej jest większa niż moc zamówionej energii elektrycznej należy wystąpić do operatora z wnioskiem o zwiększenie mocy umownej. Kiedy uzyskamy pozytywną decyzję – można przeprowadzić Instalację paneli PV. Doradca techniczny, który przeprowadza audyt dobiera wielkość i moc instalacji tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała naszego rocznego zużycia.
Jak obliczyć czy moc umowną wystarczającą do obsłużenia instalacji?
Panele fotowoltaiczne instalowane na zamieszkałym od dłuższego czasu gospodarstwie to prosta matematyka. Na początku potrzebujemy rachunek za prąd najlepiej z całego roku, w następnym kroku skorzystamy ze wzoru:
Zużycie roczne energii elektrycznej (kWh) X 120% ÷ 1000 = moc potrzebnej nam instalacji fotowoltaicznej (kWp)
Przykład:
roczne zużycie energii = 5000 kwh,
5000 kwh x 120% ÷ 1000 = 6 kWp
Wyłącznie wtedy będziemy mieli pewność co do dokładności naszych wyliczeń.
Istnieje druga sytuacja, w której schemat jest podobny, natomiast osobie niedoświadczonej ciężej będzie określić dokładne i precyzyjne zużycie energii. Gdy zaczynamy budowę nowego gospodarstwa nie posiadamy jeszcze rachunków za prąd. Najlepiej już na etapie projektowania określić najbardziej prawdopodobne sprzęty, które zasilą nasze gospodarstwo. Na tej podstawie, można w przybliżeniu obliczać wyżej wspomniane wartości.
Skorzystaj z naszego doświadczenia – Fundacja Fotowoltaiki to gwarancja jakości – jesteśmy certyfikowanym partnerem najlepszych na rynku producentów paneli fotowoltaicznych
Instalacje fotowoltaiczne dla domu i firmy. Dajemy dobrą energię! fundacjafotowoltaiki.pl