Czym różnią się Panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?
Panele fotowoltaiczne tak samo jak kolektory słoneczne pozyskują energię ze słońca przetwarzają ją i magazynują. Różnica polega jednak na wykorzystaniu tej energii!. Instalacja fotowoltaiczna to narzędzie, które wykorzystuje pozyskaną energię do wytwarzania prądu, natomiast kolektory słoneczne zwane potocznie solarami produkują ciepło. Na pierwszy rzut oka łatwo jest pomylić się pomiędzy tymi dwoma instalacjami. Wyglądają podobnie lecz ich zastosowanie oraz działnie jest zupełnie inne. W zależności od tego czy myślimy o ogrzaniu wody do celów użytkowych czy też chcemy stworzyć przydomową elektrownie obszar naszych poszukiwań będzie inny.
Mimo iż obie formy są świetnym rozwiązaniem dla domu i środowiska. Jako Fundacji fotowoltaiki rekomendujemy rozwiązanie, które jest bardziej uniwersalne i w perspektywie czasu daje większe możliwości.
Jakie to rozwiązanie?
Solary służą jedynie do podgrzania wody i oczywiście możemy tą wodę wykorzystać na różne sposoby do ogrzania domu czy też ciepłej wody w kranie, natomiast na tym fenomen solarów się kończy, dlatego rekomendujemy wybór fotowoltaiki. Zastosowania tej koncepcji są o wiele szersze. Instalacja PV wytwarza prąd, a skoro sami jesteśmy w stanie spełnić zapotrzebowania to warto pomyśleć o tym aby wykorzystać to narzędzie do końca. Łącząc fotowoltaikę z pompami ciepła.
W tej konfiguracji tworzymy praktycznie bezobsługowy bezpieczny i nie obciążony rachunkami system. Zapewnia to stałą dystrybucję prądu, ciepłą wodę oraz ogrzewanie czy też klimatyzację. W perspektywie czasu możemy modyfikować czy też dołączać nowe rozwiązania. Z pewnością pojawią się na rynku już niebawem, ponieważ branża odnawialnych źródeł energii rozwija się bardzo dynamicznie i jest wspierana przez polski rząd.
Jak działa solar?
Na rynku istnieje dużo różnych konstrunki solarów natomiast zasada działania będzie taka sama lub bardzo podobna. Najbardziej popularne są kolektory cieczowe płaskie. Ujmują to w najprostszy sposób – solar to układ cienkich rurek przymocowanych do metalowej płyty pokrytej powłoką selektywną. Całość jest zamknięta w obudowie, która ma chronić kolektor przed uszkodzeniami, ograniczać straty ciepła a jednocześnie nie utrudniać przenikania promieniowania słonecznego do wnętrza.Płynąca rurami kolektora ciecz np.Trudno zamarzający roztwór glikolu. Ogrzewa się od rozgrzanej przez słońce powierzchni płyty. Ciecz krąży w zamknięty obiegu oddając nam wytowrzone ciepło i wraca by znów się ogrzać
Instalacje fotowoltaiczne dla domu i firmy. Dajemy dobrą energię! fundacjafotowoltaiki.pl
